"Lepiej" to za mało żeby wygrać

Jedną z ciekawszych firm technologicznych ostatnich kilku lat jest Intercom. Jeśli nie znasz Intercom to powinieneś poznać ich produkt. Intercom zastępuję wiele, różnych narzędzi do komunikacji z klientem jednym systemem. Zapomnij o live chat'cie, helpdesku, crm czy emailu - Intercom zintegrował to wszystko w jeden zunifikowany system komunikacji. Na początku wiele osób twierdziło, że to głupi czy szalony pomysł. Dzisiaj z Intercom korzysta ponad 7 000 firm i właśnie ogłosili kolejną rundę finansowania aby przyspieszyć wzrost.


Found at Intercom.io

O nowej rundzie poinformowali w dosyć osobliwy sposób. Na swoim blogu zamieścili "komiks" opowiadający o ich historii. Z całej historii wyłapałem jeden bardzo ważny przekaz. Kiedy founderzy zastanawiali się nad Intercom inni budowali lepsze wersje znanych rozwiązań. "Lepsze" może mieć różne znaczenia: tańsze, szybsze, prostsze i tak dalej. Pomimo, że budowane rozwiązania były lepsze od ich poprzedników to bazowały na tej samej koncepcji. "Lepszość" wydaje się być iluzoryczna. Dla przeciętnego klienta ta zmiana może być mało zauważalna - co, może być powodem nieodróżnienia jednego produktu od drugiego.

W świecie startupów jednym z ważniejszych wektorów jest prędkość. Jak szybko zbudujesz produkt, jak szybko zdobędziesz finansowanie, jak szybko zaczniesz sprzedawać, jak szybko sprzedaż firmę. Mam wrażenie, że przy tym skupianiu się na prędkości zaczyna brakować czasu na głębokie myślenie o produkcie. Czy ten produkt wniesie coś nowego na rynek, czy zaoferuje zupełnie nową wartość, czy zmieni w konsekwencji rynek i odniesie sukces - to są pytania, nad którymi warto się zastanowić.

Pomyśl sam, czy potrzebny jest kolejny system do email marketingu, który działa trochę lepiej? Jeśli marzy Ci się duży sukces, to "lepiej" wydaje się być za mało aby go osiągnąć. 

Na naszym rynku jest niewiele produktów/firm, które były/są w czymś pierwsze. Być może dlatego jestem takim dużym fanem Estimote. Niezależnie od tego jak będzie wyglądał świat "contextual computing", Jakub i Łukasz stworzyli coś zupełnie nowego. Być może właśnie dlatego to Estimote chwali się największą platformą developerów budujących rozwiązania bazujące na beaconach. Estimote nie zrobiło "lepiej" ponieważ nie było takiego rozwiązania. Łącząc wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności stworzyli nowe - być może nawet zupełnie nowe.

Czy nowe jest wrogiem lepszego? Być może tak jest, mimo to nie bójcie się wybierać drogi nie znanej - za zakrętem może być coś wielkiego.