Jaką ukrytą wartość da Twojemu startupowi udział w akceleratorze

Wczoraj miałem okazję wziąć udział w mentoringu w akceleratorze Axel Springer Plug and Play w Berlinie. W aktualnym batchu są aż 3 spółki z Polski: Livecall, Timble, Girafi. Myślę, że warto dodać że oprócz zespołów z Polski są wyłącznie (albo prawie) spółki z Niemiec.


Długo można dyskutować czy akceleratory mają sens. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że na świecie wiodącymi akceleratorami są Ycombinator, Techstars, 500 Startups, Seedcamp. Oprócz nich jest tysiące innych - gorszych, a może pod niektórymi względami lepszych. To co jednak jest istotne to "ukryta wartość" jaką daje akcelerator. Tą wartością jest dostęp do sieci kontaktów.

Jeśli ktoś zastanawia się czy zawracać sobie głowę akceleratorami czy nie, powinien wykonać bardzo proste zadanie. Prześwietlić sieć kontaktów ludzi stojących za organizacją danego akceleratora. Jeśli Wasz biznes wymaga dostępu do mentorów, doradców, specjalistów, inwestorów, menadżerów korporacji to po wykonaniu tego zadania dużo łatwiej będzie Wam podjąć decyzję.

Sprawdzenie sieci kontaktów pozwoli Wam również zdekodować czy wartość jaka stoi za akceleratorem jest warta poświęcenia. Udział w programie akceleracyjnym to nie wakacje tylko ciężka praca. Warto dodać, że jest to głównie praca samodzielna. Myli się ten, kto uważa że akcelerator to "startupowe przedszkole". Jeśli nie wydrapiesz dla siebie wszystkiego co możliwe to będzie to stracony czas.

W Polsce było już wiele prób stworzenia akceleratorów: GammaRebels, HugeThing, Accelerate. (edyt. HugeThing jest nadal kontynuowany i będzie miał kolejną edycję. Nieprzerwanie działa Starter Rocket). Sam przez kilka edycji Accelerate obserwowałem jak duża jest przepaść pomiędzy oczekiwaniami organizatorów a tym na co rynek jest dzisiaj gotowy. Być może szansą na to aby mieć dobry lokalny akcelerator będzie partnerstwo, z którymś z wiodących akceleratorów. Czas pokaże, czy tak duży rynek jak Polska wytworzy aktywnie działający akcelerator.

Dla startupów, które szukają programów akceleracyjnych polecam kilka linków:
F6S
Seed DB